Bernina Express

Bernina Express je skupina proslulých švýcarských vyhlídkových vlaků, jejichž trasy vedou mezi historickým městem Chur resp. městy St. Moritz a Davos v kantonu Graubünden na jedné straně a italským Tiranem na straně druhé.
Jedná o nejvýše položenou železniční trať křižující Alpy a spojující sever Evropy s jihem. O atraktivnosti horské trati Bernina Express pak svědčí i to, že se na ní nachází celkem 55 tunelů, 196 viaduktů a maximální sklon dosahuje až 70 promile. A aby to nebylo málo, trať se v horské krajině klikatí tak šikovně, že celou trasu vlak zvládne bez ozubení. Díky své jedinečnosti proto část trati Bernina Expressu mezi Thusisem a Tiranem od roku 2008 patří ke světovému dědictví UNESCO. To ji vedle rakouského Semmeringu a indického Darjeelingu řadí do prestižní trojice takto celosvětově chráněných železnic. Švýcaři jsou na to právem hrdi a není pochyb o tom, že Bernina Express i další švýcarské horské železnice jsou lákadlem pro všechny milovníky železnic a horských vlaků.

Je jedním z nejoblíbenějších švýcarských panoramatických vlaků. Jízda v něm patří k nejpůsobivějším cestám napříč Alpami, během které cestující obdivují nádherné krajinné scenérie a také působivé železniční stavby.

 

Ve vlacích jsou zařazeny vyhlídkové vozy s okny dosahujícími až ke střeše, takže si tu budete připadat doslova jako v kině, ve kterém hlavní roli hraje švýcarská krajina a železnice.

Celá jízda je plná působivých momentů a panoramatických výhledů – jedním z těch nejkrásnějších úseků je zejména přejezd přes elegantní viadukt Ladwasser u Filisuru, který se v délce bezmála 140 metrů stáčí do oblouku a plynule navazuje na tunel proražený v kolmé skalní stěně. Další vrcholný zážitek pak představuje stoupání do Predy, kdy se během 15 minut dostanete bez použití zubačky o 416 metrů výše díky sedmi tunelům, devíti viaduktům a dvěma galeriím.

images (1).jpg
images.jpg
stažený soubor (1).jpg
stažený soubor.jpg

Maecenas aliquet accumsan

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Etiam dictum tincidunt diam. Aliquam id dolor. Suspendisse sagittis ultrices augue. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Maecenas aliquet
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one