Městečko s románským hradem
Historie městečka Loket
Na počátku 13. století byl na výrazné ostrožně, sevřené ohybem řeky Ohře, vystavěn královský hrad Loket, nazývaný „klíč ku Království českému“. Brzy poté vzniklo v prostoru předhradí městečko, poprvé připomínané v roce 1288. Kolem královského města bylo na počátku 15. století vybudováno městské opevnění a Loket se stal významným opěrným bodem Koruny české. V průběhu 19. století proslavila město především zdejší porcelánka, průmyslová výroba však byla situována v okolních městech. Obnovenou slávu přineslo městu až období počátků rozvoje turistiky, kdy si zdejší oblast s nádhernou přírodou a historickými památkami oblíbili četní výletníci a romantici.
Zajímavosti v Lokti
Nejnavštěvovanější památkou historického městečka je románský hrad Loket z počátku 13. století. V době lucemburské sloužil hrad jako dočasné sídlo členů královského rodu. Během třicetileté války byl hrad dobyt a vypleněn švédskými vojsky. V roce 1725 následně opuštěný hrad vyhořel a v roce 1822 byl přestavěn na krajskou věznici. Koncem 20. století prošel hrad celkovou rekonstrukcí a následně byl zpřístupněn návštěvníkům. Dominantou hradu je mohutná čtverhranná věž. Z ochozu na vrcholu věže je nádherný výhled na městečko Loket a údolí Ohře.  V  hradním muzeu můžete prohlédnout výstavu výrobků z místních manufaktur, zbraní a expozici archeologie. V podzemí se pak ukrývá několik pater studených a vlhkých kobek s autentickou ukázkou útrpného práva.

Pod hradem se nachází barokně upravený, pozdně gotický farní kostel sv. Václava, postavený po požáru v roce 1473. Na náměstí stojí nedaleko barokní budovy městské radnice nádherný barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na trojbokém půdorysu od sochaře Jana Karla Stülpa z roku 1719. Dalším turistickým lákadlem městečka je rodinný pivovar Svatý Florián, založený v roce 2006, který navazuje na tradici vaření piva v Lokti. V romantickém prostředí podhradí se nachází unikátní přírodní amfiteátr, ve kterém se před nádhernou kulisou nasvíceného hradu, vypínajícího se nad řekou Ohří, konají nejrůznější kulturní akce, divadelní a operní představení, koncerty a slavnosti.

Městečko Loket, ležící v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je obklopeno nádhernou přírodou a stává se tak východiskem několika značených turistických tras. Nejoblíbenější cesta Vás z Lokte zavede romantickým údolím řeky Ohře kolem chráněného žulového skalního města Svatošské skály až do Karlových Varů. Celé údolí je přístupné pouze pěším nebo cyklistům a je proto oblíbeným cílem vycházek a relaxace. V Lokti se můžete vydat do některé z vodáckých půjčoven a splout si řeku hlubokým kaňonem na kanoi či raftu.
220px-LoketIMG_0130.jpg
250px-Loket0809.jpg
220px-Hrad_Loket_v_noci.jpg
220px-FFridrich,_Loket.jpg
Loket_město_s_hradem_(3).jpg
220px-Loket_-_náměstí.jpg
220px-Loket_-_centrum_města.jpg
220px-Loket_-_Ohře.jpg
Loket_(hrad).jpg
220px-Loket_-_kaple_sv._Anny.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one