Tyrolské ohně

Když na horských svazích vzplanou ohně
Nejdelší den v roce provází spektakulární podívaná: na oslavu slunovratu a více než dvě staletí staré slavnostní přísahy se v horách zapalují ohně ve tvaru srdce a dalších symbolů a horské svahy po celém Tyrolsku tak ozdobí fascinující záře plamenů.

Lekce historie

Tradice zapalování ohňů v horách v období před 21. červnem trvá již déle než 200 let. V roce 1796 ohrožovala Tyrolsko francouzská armáda a země se „zaslíbila srdci Ježíšovu“, aby si tím vyprosila Boží ochranu před invazními vojsky. Součástí přísahy byl slib uctívat Ježíšovo srdce a Tyrolsko za to mělo získat ochranu a požehnání v případě nebezpečí. Tato přísaha se opakovaně obnovovala – mj. při povstání pod vedením Andrease Hofera v roce 1809 – a v průběhu 19. století vznikla její slavnostní podoba. Od té doby se vždy druhou neděli po Svátku Božího těla konají náboženská procesí a ve večerních hodinách se v horách zapalují ohně, tzv. „Herz-Jesu-Feuer“.

Dech beroucí podívaná 

Dřevo na ohně a vatry na horských hřebenech a svazích připravují různé místní spolky a sdružení. Buď vytvoří dlouhý řetěz, kde jsou jednotlivé ohně postaveny jeden vedle druhého, nebo je uspořádají do tvaru určitého symbolu. Některé symboly jsou sekulární, jiné náboženské, k těm nejoblíbenějším patří stylizované srdce s Kristovým monogramem (IHS), kalich a samozřejmě kříž. Krátce po setmění se všechny ohně současně zapálí, jejich záře osvětlí hory a vytvoří skutečně magickou atmosféru.  

Každá obec, příp. každý region, má svá vlastní pravidla či tradice, které se však v posledních letech často inovují a doplňují. Na některých místech se ohně na kopcích zapalují už den před nedělním Svátkem Ježíšova srdce. 

stažený soubor (5).jpg
stažený soubor (6).jpg
stažený soubor (7).jpg
stažený soubor (8).jpg
stažený soubor (9).jpg
stažený soubor (10).jpg
stažený soubor (11).jpg
stažený soubor (12).jpg
Tyrolské ohně se také objevují poblíž konce tohoto krásného filmu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one